Ana içeriğe atla

Besleyici Mimarlık atölyesi, sınıf içi teorik anlatımlar ve açık havada atölye çalışmaları olarak kurgulanmıştır. Amaç, temel inşa süreçleri aracılığıyla doğa, doğal malzeme ve özellikle toprakla yeniden ilişkiye geçmek ve pişirme-yeme-içme pratiklerinin mekânsal organizasyonları nasıl biçimlendirdiğini tarihsel olarak takip etmektir.

Ekolojik/sürdürebilir inşa biçimlerini öğrenmek, doğal malzemenin tabiatıyla tanışmak, onu yoğurup biçimlendirmek, doğal malzemenin beslenme ve sağlığa etkilerini öğrenmek, temel inşa süreci sonunda oluşturulan ürünü kullanmak/deneyimlemek hedeflenir.

 

2 haftalık çalışmanın sınıf içi ve açık hava atölye izlencesi aşağıdaki gibidir.

Sınıf İçi Ders Konuları

Sürdürülebilir ve ekolojik inşa etme pratikleri: Permakültür

Tarih boyunca beslenme/pişirme pratikleri

Mutfağın mekânsal organizasyondaki yeri: İçerideki ve dışarıdaki mutfaklar

Doğal malzeme- Doğal beslenme: Fermantasyon, mikrobiyoloji ve beden florası

Ocak yapımı: Teknik anlatımlar, malzeme tanıtımları, ekmek yapımı

 

Açık Hava Atölyesi

Kil, kum, saman, doğal malzemeler ve tuğla kullanılarak köy tipi orta boy ocak inşa edilir. Kuruma aşaması için gereken 1 hafta boyunca sınıf içi dersler devam eder, ocak kuruduktan sonra ekmek pişirimi gerçekleştirilir.

Lecturers

BERAT ÇOKAL

1976, Bursa. Mimarlık Lisans (ODTÜ, 1998). Grafik Tasarım Yüksek Lisans (Bilkent, 2000) Gastronomi ve Mimarlık konularında eğitimci olarak görev yapan Berat Çokal, Kadir Has Üniversitesi Vatel Business School’da,

Nur Yavuz

1998 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. 2000 yılında Bilkent Üniversitesi Görsel İletişim Bölümü'nde yüksek lisans çalışmasını, Deleuze felsefesinde zaman/mekan temsili teziyle tamamladı. 2000-2010 yıllarında New York ve Atina'da