Ana içeriğe atla

2018 Anlatı Biçimleri Yazokulu

11 Haziran 2018 - 17 Haziran 2018
Atölye görsel sanatlarda gerçek ve kurmaca arasında gidip gelen anlatı biçimlerinin nasıl kullanıldığına, yaratıcı anlatı ve araştırma biçimlerine, belgeselden “mockumentary”ye, karakterler yaratmaya, gündelik hayatı hikayeleştirmeye yönelik bilgiler içermektedir. “Anlatı Biçimleri”  referanslarını sadece görsel sanatlardan değil; çizgi roman, belgesel ve arşiv görüntüleri, edebiyat ve fotomuhabirlik gibi disiplinlere uzanan geniş bir skaladan almaktadır.
REGISTER

2018 Sinema Semineri I

11 Haziran 2018 - 17 Haziran 2018

Sinema dilinin, film tarihinin ve senaryo yazımının temel kavramlarının, çok farklı dönemlerden ve coğrafyalardan örnek filmler eşliğinde açıklanacağı seminer, teorik ve pratik olarak sinemayla ilgilenen genç katılımcılar için tasarlanmıştır.

REGISTER

Otonom Sanat Makinaları

18 Haziran 2018 - 24 Haziran 2018

Bu atölyedeki amaç çeşitli algoritmalar ve tekniklerle sanat! eseri üreten makineler üretmektir.

Atölye giriş seviyesinde olacaktır, ilgili alanlarda herhangi bir deneyim gerekmemektedir.

Öncelikle basit seviyede kodlama bilgisi verilecek, ardından resim, müzik, heykel gibi farklı sanat alanlarında ilham verebilecek örnekler tartışılacak ve benzer örnekler üretilecektir. Ardından bazı örnekler fiziksel yapılara taşınacaktır.

Haftanın sonunda ulaşılmak istenen proje örnekleri aşağıdakiler gibidir.

REGISTER

Photo Book Workshop

17 Eylül 2018 - 30 Eylül 2018

Genel bilgi: Meselelerimiz çok; kişisel, kültürel, siyasal, küresel…

Bu atölye çalışmasının ana amacı önemli bir sorunun cevabını aramak: “Senin hayatla ilgili mesele(leri)n, takıntı(ları)n, hülya(ları)n nedir?” Bu sorunun cevabı kişiye göre değişir, değişmeli! En nefret ettiğiniz şey, en sevdiğiniz şey, sizi rahatsız eden toplumsal bir olgu, siyasi bir olay, bir çocukluk anısı, isteyerek ya da istemeyerek unutamadığınız bir an… Hayatta “konuşmaya değer!” dediğiniz her şey olabilir; içsel bir konu olması işin tutku boyutunu artıracaktır şüphesiz.

REGISTER

Minyatür Atölyesi

17 Eylül 2018 - 30 Eylül 2018

Genel bilgi: Geleneksel kitap sanatları teknikleri kullanılarak bilginin görselleştirilmesini irdeleyeceğiz. Doğu resminde görme biçimleri üzerine fikirler üreterek, kitap illüstrasyonu, kartografi ve haritalama üzerine üretimler gerçekleştireceğiz..

Hedef kitle: 15 yaş üstü herkese açık.

Yürütücüler: Cansu Çakar, Atilla Şenulaş

REGISTER

2018 BUG Lab Oyun Tasarımı Atölyesi

24 Eylül 2018 - 3 Ekim 2018

Atölyenin amacı katılımcıların oyun tasarımının temellerine dair bilgi edinmelerini sağlamak ve uygulama çalışmaları sonrasında kendi oyunlarını tasarlamalarını sağlamaktır. Atölye giriş seviyesinde olacaktır, ilgili alanlarda herhangi bir deneyim zorunluluk değildir.

REGISTER

Beton Küçük Obje Üretim Atölyesi

1 Ekim 2018 - 7 Ekim 2018

Genel bilgi: Günlük hayatimizin içine çokça giren ve her yerde karsımıza çıkan, kolay ve ucuz bir malzeme olan betondan obje yapmak hep aklimiz gelmektedir. Ama nasıl yaparız, nereden başarırız bunu bir turlu bilemeyiz. Ucuz, dayanıklı ve kolay şekillenen bir malzeme olduğunu biliriz ama nasıl yapabileceğimiz bilmeyiz. Bu workshop ile malzemeye ısınmaya başlayıp günlük hayatimizde kullanabileceğimiz tasarımlarımızı üretmeye çalışacağız. Farklı üretim yöntemleri kullanacağımız workshopta farklı metotlar deneyeceğiz.

REGISTER

Kâğıt Atölyesi (Papier Mâché)

29 Ekim 2018 - 2 Kasım 2018

Genel bilgi: Kâğıt hamuru (papier mâché) ve kolaj tekniğiyle üç boyutlu tasarımlar gerçekleştirilecektir. Heykel, mask ve kukla yapımına odaklanılacak, kâğıdın sunduğu olanaklar ve tasarımda kullanım biçimleri araştırılacaktır. Atık kağıt, metal veya plastik malzemelerle oluşturulacak konstrüksiyonların kullanılacağı tasarımların, özellikle giyilebilir nitelikte olması ve karakter yaratmaya yönelik geliştirilmesi planlanmaktadır.

Hedef kitle: 15 yaş üstü herkese açık.

REGISTER