Ana içeriğe atla
17 Eylül 2018 - 23 Eylül 2018

Amaç: Film dilinin ve senaryo yazımının temel kavramlarının, farklı dönemlerden ve coğrafyalardan örnek filmler eşliğinde açıklanacağı seminer, teorik ve pratik olarak sinemayla ilgilenen genç katılımcılar için tasarlanmıştır. 
Film teorisi ile film üretimi arasında bağ kurmaya çalışan bir eğitim anlayışının benimsendiği seminerde, sinematografi, mizansen, ses, kurgu gibi film dilinin temel öğelerine ve görsel hikâye anlatıcılığının yapı taşlarına odaklanacak, ayrıca katılımcılara film eleştirisi ve senaryo yazımı alanlarında küçük egzersizlerle üretim yapma fırsatı da sağlanacaktır.

Hedef kitle: Lise ya da üniversite öğrencileri.
1. Üniversitede sinema eğitimi almayı düşünen, sinema eğitiminin içeriğini ve çalışma sahasını (iş olanaklarını) daha yakından tanımak isteyen öğrenciler.
2. Sadece sinema değil iletişim bilimleri ya da görsel kültürün herhangi bir alanında çalışmak ya da eğitim almak isteyen ve görsel okur-yazarlık yeteneklerini geliştirmek isteyen öğrenciler.
3. Liselerin sinema kulüplerine üye olan, film okumasına, eleştirisine ya da üretimine hali hazırda başlamış ve kendini bu yönde geliştirmek isteyen genç sinemacılar.

Eğitmenler: Sinema alanında yüksek lisans ve/veya doktora seviyesinde akademik eğitim almış olan eğitmenler yurtiçi ve yurtdışında çeşitli üniversitelerde tam zamanlı çalışmış olmanın yanı sıra farklı kurumlarda sinema seminerleri, atölyeleri vb. vermektedirler. Akademik formasyonlarının ve eğitimci kimliklerinin yanı sıra, her biri film üretimi ya da sinema yazarlığı alanlarında da profesyonel olarak çalışmaktadır.

Ücret: Yazokulunun ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil koğuşlar için 945, çadırlar için 700 TL'dir. Geziler ücrete dahil değildir.

Kontenjan: 25 kişi

Sorularınız için: Aycan Şahin (aycansahin@nesinvakfi.org)

Başvuru: Başvuru formu için tıklayın. Başvurunuz ulaştığında, başvurunuzu aldığımıza dair bir onay mesajı göndereceğiz. Eğer üç dört gün içinde mesaj almamışsanız lütfen bir daha yazın, başvurunuz muhtemelen elimize geçmemiştir.

Kayıt: Başvurular toplu olarak değerlendirilecektir. Başvuru sonucunuz yaklaşık 1 ay sonra e-posta yoluyla iletilecektir. Ödeme ve kayıtla ilgili tüm işlemler başvurunuz kabul edildikten sonra yapılacaktır.

Studios

FİLM DİLİNİN TEMELLERİ

Filmlerden çıkardığımız anlamların, karakterler hakkındaki düşüncelerimizin, öyküsündeki olaylara verdiğimiz duygusal tepkilerin büyük bir bölümü, filmin çeşitli dil öğeleriyle şekillenir. İzleyici olarak, genellikle sinemanın kodlarını küçük