Ana içeriğe atla
11 Haziran 2018 - 17 Haziran 2018
REGISTER

Sinema dilinin, film tarihinin ve senaryo yazımının temel kavramlarının, çok farklı dönemlerden ve coğrafyalardan örnek filmler eşliğinde açıklanacağı seminer, teorik ve pratik olarak sinemayla ilgilenen genç katılımcılar için tasarlanmıştır.

1900`lerin başından itibaren dünya sinema tarihinin seyrine; film dilinin temel kavramlarına (sinematografi, mizansen, ses, kurgu vb.) ve görsel hikâye anlatıcılığının yapı taşlarının neler olduğuna odaklanacak olan seminer, katılımcılarına kısa film yazımı ve film eleştirisi alanlarında küçük egzersizlerle üretim yapma fırsatı da sağlayacaktır.

 

Studios

Film Dilinin Temelleri

Bir filmden çıkardığımız anlamların, karakterler hakkındaki düşüncelerimizin, öyküdeki olaylara verdiğimiz duygusal tepkilerin büyük bir bölümü, o filmin çeşitli dil öğeleriyle şekillenir. Genel olarak görsel kültürün, özel olarak da sinemanın kodlarını küçük yaşlardan itibaren öğrenmiş olan izleyici, aynı anadilini gramerini çözümlemeksizin kullandığı gibi, film dilini de sinemanın temel gramer öğelerini çözümlemeden anlar. Bu seminerde katılımcılar sinemayı bir dil olarak görmeye başlayacaklar ve bu dilin gramerini çözümlemeyi öğrenecekler.

Dünya Sinema Tarihi

İçerik: Devasa bir endüstriyel, sanatsal ve kültürel alan olarak sinemanın ortaya çıktığı zamanlardan, milat kabul edilen 1895'’ten bugüne başdöndürücü hızda bir gezinti. Bu seminerde farklı dönemlerde, farklı coğrafyalarda sinemanın; icadın teknolojisinin, içerisinde üretildiği toplumsal koşulların, filmi bir araç olarak kullanan sanat akımlarının, film dillerinin, üretim biçimlerinin, sinema seyircisinin tarihi en genel hatlarıyla çizilecek. Seminerin amacı katılımcılarına daha sonra dilekleri gibi üzerinde gezinebilecekleri bir yol haritası sağlamak.

Program team

Gülengül Altıntaş

İstanbul Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Bölümü`nden mezun olduktan sonra, eğitimine UCLA Extention, Content Creation for Entertainment Media programında devam etti. Kısa film ve video çalışmaları çeşitli festivallerde gösterildi, ödüller aldı. UCLA, NYU Tisch School of Arts ve Macar Film Akademisi hocalarından senaryo dersleri aldı, Türkiye sinemasının usta yönetmenleriyle senaryo çalışmalarına katıldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Film Televizyon Yüksek Lisans Programında yüksek lisans eğitimini burslu olarak tamamladı.