Ana içeriğe atla

2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu, 2014’te aynı üniversitede doktora çalışmasını tamamladı. 2010 güz yarıyılını doktora tezi araştırması için Westminster Üniversitesi’nde geçirdi. 2007’de Oral Göktaş’la beraber SO? Mimarlık ve Fikriyat’ı kurdular. Ulusal yarışmalarda ödül alan projelerinin yanı sıra, İstanbul Modern – MoMA PS1 işbirliği ile gerçekleştirilen Yeni Mimarlık Programı’nda Göğe Bakma Durağı isimli projeleri birinci seçildi, uygulandı ve Architekturführer Istanbul adlı kitapta yayınlandı. Bu proje MoMA ve MAXXI’de sergilendi. 2015 yılında, Londra’da İngiliz Kraliyet Sanat Akademisi’nin Turkishceramics ile açtığı uluslararası davetli yarışmayı kazandılar, ve projeleri Beklenmedik Tepe, İngiliz Kraliyet Sanat Akademisi’nde uygulandı. MAXXI için hazırladıkları “Kayıp Bariyer” adlı eser 2016 yılında MAXXI’nin kalıcı koleksiyonuna katıldı. Ortaköy Meydanı’ndaki geçici yerleştirmeleri Havai Bahçe; Sotheby’s, Wallpaper ve Architectural Digest gibi yayın ve kurumların en iyi yerleştirmeler listesine girdi. Projeleri EU Mies ve Aga Khan ödüllerine aday gösterildi.
Sevince Bayrak aralarında Londra, Roma, Floransa, Cenova, Bordeaux ve New York’un da bulunduğu şehirlerde, akademik ve mesleki etkinliklerde davetli konuşmacı olarak kamusal alan, mimarlık ve kentleşme üzerine sunumlar yaptı. Doktora tezinden yola çıkan Bir Meydan Öyküsü adlı kitabı 2019 Temmuz’da yayınlandı. 2015 yılından beri MEF Üniversitesi’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak çalışıyor.

 


Verdiği dersler:

Mimarlık Yaz Kampı: Alternatif Pratikler

17 Temmuz 2022 - 23 Temmuz 2022

Nesin Köylerinin eşsiz bağlamında belirlenen program çerçevesinde sorgulamalar, tartışmalar ve atölyelerle soyut düşünme, tartışma ve uygulamalar üzerinden ilerleyecek bir haftalık programda tasarım üzerine disiplinler arası ilişkilenmeler ve ortaklıklar kurmak amacıyla bir araya geliyoruz.