Ana içeriğe atla
24 Temmuz 2017 - 30 Temmuz 2017

Sinema dilinin, film tarihinin ve senaryo yazımının temel kavramlarının, çok farklı dönemlerden ve coğrafyalardan örnek filmler eşliğinde açıklanacağı seminer, teorik ve pratik olarak sinemayla ilgilenen genç katılımcılar için tasarlanmıştır.

1900`lerin başından itibaren dünya sinema tarihinin seyrine; film dilinin temel kavramlarına (sinematografi, mizansen, ses, kurgu vb.) ve görsel hikâye anlatıcılığının yapı taşlarının neler olduğuna odaklanacak olan seminer, katılımcılarına kısa film yazımı ve film eleştirisi alanlarında küçük egzersizlerle üretim yapma fırsatı da sağlayacaktır.

 

Studios

Görsel Hikaye Anlatımı ve Senaryo

Senaryo, görüntü ve sesle yazılan bir metindir. Katılımcılar ilk iki gün boyunca sinemanın bir hikâye anlatma aracı olarak ortaya çıkış ve gelişimini; kullandığı dil ve hikâye anlatma araçlarını çeşitli örnekler üzerinden tanıdıktan sonra, senaryo dersinde sinemasal anlatı kurmanın teknik yöntemlerini ve sinema anlatısının temel yapısını kurmayı görecekler. Kahramanın yolculuğu, çatışma, engel, dramatik aksiyon, şahika gibi senaryo yazımının temel kavramlarını öğrenerek sinema anlatılarının formuna dair fikir sahibi olacaklar.

Dünya Sinema Tarihi

İçerik: Devasa bir endüstriyel, sanatsal ve kültürel alan olarak sinemanın ortaya çıktığı zamanlardan, milat kabul edilen 1895'’ten bugüne başdöndürücü hızda bir gezinti. Bu seminerde farklı dönemlerde, farklı coğrafyalarda sinemanın; icadın teknolojisinin, içerisinde üretildiği toplumsal koşulların, filmi bir araç olarak kullanan sanat akımlarının, film dillerinin, üretim biçimlerinin, sinema seyircisinin tarihi en genel hatlarıyla çizilecek. Seminerin amacı katılımcılarına daha sonra dilekleri gibi üzerinde gezinebilecekleri bir yol haritası sağlamak.

Film Dilinin Temelleri

Bir filmden çıkardığımız anlamların, karakterler hakkındaki düşüncelerimizin, öyküdeki olaylara verdiğimiz duygusal tepkilerin büyük bir bölümü, o filmin çeşitli dil öğeleriyle şekillenir. Genel olarak görsel kültürün, özel olarak da sinemanın kodlarını küçük yaşlardan itibaren öğrenmiş olan izleyici, aynı anadilini gramerini çözümlemeksizin kullandığı gibi, film dilini de sinemanın temel gramer öğelerini çözümlemeden anlar. Bu seminerde katılımcılar sinemayı bir dil olarak görmeye başlayacaklar ve bu dilin gramerini çözümlemeyi öğrenecekler.

Program team

Gülengül Altıntaş

İstanbul Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Bölümü`nden mezun olduktan sonra, eğitimine UCLA Extention, Content Creation for Entertainment Media programında devam etti. Kısa film ve video çalışmaları çeşitli festivallerde gösterildi, ödüller aldı. UCLA, NYU Tisch School of Arts ve Macar Film Akademisi hocalarından senaryo dersleri aldı, Türkiye sinemasının usta yönetmenleriyle senaryo çalışmalarına katıldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Film Televizyon Yüksek Lisans Programında yüksek lisans eğitimini burslu olarak tamamladı.

Ayca Ciftci

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV bölümünde lisansını, Kültürel İncelemeler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Aynı üniversitede beş yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı ve çeşitli kurumlarda sinema seminerleri verdi. Sinema alanındaki doktora çalışmasını 2015`te Royal Holloway University of London`da tamamlayan Çiftçi, aynı üniversitede film teorisi alanında dersler verdi. 2006`dan beri Altyazı dergisi yazarı ve yayın kurulu üyesidir.

Senem Aytaç

ODTÜ, Psikoloji Bölümü`nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV Bölümü`nde yüksek lisans eğitimi gördü. Aynı bölümde 2001-2005 yılları arasında Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2004`ten itibaren yazılarıyla katkıda bulunduğu Altyazı Aylık Sinema Dergisi`ndeki yayın kurulu üyeliğini ve 2006`dan itibaren yürüttüğü editörlük görevini sürdürmekte. Aytaç, sinema yazarlığının yanı sıra seminerler düzenlemeye ve eğitmenlik yapmaya devam ediyor.