Ana içeriğe atla
4 Eylül 2023 - 10 Eylül 2023
BAŞVURU

Tarih:

4-10 Eylül 2023 (Köy'e geliş 3 Eylül 2023, Köy'den çıkış 10 Eylül 2023)

Genel Bilgi:

 

Binlerce yıl önce hüküm sürmüş bir imparatorluğun sarayının duvarlarındaki rölyeflerde görülen sahnelere çok benzer kompozisyonlara günümüzde bir devlet başkanının Full HD propaganda videolarında rastlamak bize şaşırtıcı gelebilir. Radikal siyasi oluşumların propaganda videolarında yer alan sahneleri Hollywood filmlerinden ya da video oyunlarından ayırt etmekte zorlanabiliriz. Siyasi hareketlerin kendilerini sunuş biçimleriyle, küresel markaların reklam kampanyaları arasındaki yakın akrabalıklar garip görünür.
Tanrı-kralların ya da mitlerden miras kadim erkek-süper kahramanların yazgısıyla bir siyasi liderin biyografisinin tasviri arasında ilginç paralellikler gözlemleyebiliriz. Bir lider kültünün dev posterinin haşmeti altında küçülmüş hissedebilir ya da kendimizi onun görkemine eklemlenmiş bulabiliriz.
Dijital propaganda materyallerindeki görsellerle hareketlenen duygularımız bizi kimi eylemlere sevk edebilir. Binlerce yıl öncesine ait imparatorlukların taş kabartmalarındaki temalar, kostümler ve iktidar tasvirleri ekranlarımızda belirir günümüzde. Siyaset bu kez bir de imajlar, motifler, semboller ve efektlerle oluşan bir dijital düzlemde cereyan eder. Kimi görsel motifler yüzyıllar boyunca birbirinden farklı ideolojik kostümlerle yolculuğunu sürdürür.
Tüm bunlar tesadüfen mi gerçekleşir? Ya da derin ve incelikli stratejilerin neticesi midir? Ya da? Görsel motiflerin jeneolojisine kafa yormak bir işimize yarar mı? Peki ya siyasi hareketlerin yayınladığı dijital görüntülerle yaşadığımız deneyimleri birbirimizle paylaşmak ve üzerine beraberce düşünmek?

 

Hedef Kitle:

18 yaşını aşmış herkese açık olan giriş seviyesindeki atölye, katılımcılarından ilgili başlıklarda profesyonel deneyim talep etmemektedir.

Ücret:

Programın ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil koğuşlar için 4.400 TL, çadırlar için 3.400 TL’dir.

Kontenjan:

15 kişi.

İletişim Kişisi:

Ceren Aydın - cerenaydin@nesinkoyleri.org

Başvuru:

Başvurunuz ulaştığında, başvurunuzu aldığımıza dair bir onay mesajı göndereceğiz. Eğer üç gün içinde mesaj almamışsanız lütfen bir daha yazın, başvurunuz muhtemelen elimize geçmemiştir. Katılımcılardan kendilerini (ve eğer varsa yaptıkları çalışmaları) anlattıkları özgeçmişle birlikte bu kampa neden katılmak istedikleriyle ilgili birkaç cümlelik bir yazıyı (motivasyon mektubunu) başvuru formuna yazmaları beklenmektedir.

Program:

İmaj ve Siyaset isimli atölye bu iki başlık arasındaki ilişkileri güncel propaganda materyallerinden, popüler kültür ürünlerinden, mitlerden ve sanat tarihinden örnekleri ele alarak tartışmaya açar. Atölye; sunumlar, film gösterimleri ve açık oturumlarla gerçekleşecektir.

 
Lecturers
Program Ekibi