Ana içeriğe atla
14 Mart 2018 - 18 Mart 2018

Katılımcılar 14 Mart Çarşamba akşamı köye varacaklar, dersler 18 Mart Perşembe sabahı başlayacak, çalışmalar her gün 9-12, 14-17 saatleri arasında yapılacaktır.

Programın başlangıcında çamurla ilgili kısaca teorik bilgi verilecek; devam eden sürede ağırlıklı olarak torna çekmek için çamur hazırlama, çamuru merkeze getirme, temel biçim olan silindir çalışmaları yapılacaktır. Katılımcılar bu aşamada rahatladıklarındaysa düşeyde ve yatayda silindirik formların kontrolü üzerinde durulacak, program yapılan formların rötuşlanmasıyla sona erecektir.

Programın amacı öncelikli olarak süreci deneyimleme ve öğrenme olarak düşünülmüştür. Üretilen işlerin fırınlanması program süresi içinde mümkün olamayacaktır. Katılımcılar isterlerse sonradan köye gelerek yaptıkları çalışmaların bir ya da iki tanesini alabilirler veya çalışmalar köy tarafından kargoyla gönderilebilir.

Amaç: Çamurla ilgili teorik bilgi, tornada çalışmak için çamur hazırlama, merkezleme, silindir yapma, düşeyde ve yatayda silindirik formların kontrolü, dip rötuşlama.

Hedef Kitle: 18 yaşını doldurmuş, çömlekçi çarkıyla tanışmak isteyen herkes başvuru yapabilir.

Kontenjan: 4 kişi

Ücret: Katılımcılar tek kişilik özel odalarda konaklayacaklardır. Programın ücreti konaklama, dersler, günde üç öğün yemek, çay, su ve temel ihtiyaçlar dahil kişi başı 960 TL`dir.  

Studios

ÇÖMLEKÇİ ÇARKI

Programın başında çamurla ilgili teorik bilgi verilir; devam eden sürede ağırlıklı olarak torna çekmek için çamur hazırlama, çamuru merkeze getirme, temel biçim olan silindir çalışmaları yapılır. Katılımcılar bu aşamada rahatladıklarında ise düşeyde ve yatayda silindirik formların kontrolü üzerinde çalışılır. Program, dip rötuşlama, renkli astar hazırlama, yapılanları renklendirmeyle sona erer.