Ana içeriğe atla

Seher Uysal, Ph.D. (1983, Istanbul). Bağımsız araştırmacı, sanatçı. Kariyerinin başında  İletişim ve Sosyal Bilimler üzerine çalıştıktan sonra daha öznel bir alana, Sanat alanına geçti. Kocaeli Üniversitesi Plastik Sanatlar bölümünden “1980 Sonrası Türkiye Sanatında Bir Malzeme olarak Tekstil ve Bir Eylem Olarak Dikiş” başlıklı tezi ile Sanatta Yeterlik derecesi ile mezun oldu. Eğitim alanlarının çeşitliliğine uygun olarak görsel sanatlar alanındaki araştırmaları da farklı biçim ve disiplinleri kapsar: Görsel ve görüntüler, medya, fotoğraf, cinsiyet ve kimlik meseleleri, gündelik hayat, tarih ve sanat eğitimi. Pek çok dergi ve akademik yayında sanat ve görsel kültür üzerine makale ve röportajlar yayınlamış, ulusal ve uluslararası platformda çalışmalarını gösterme fırsatı bulmuştur.

seheruysal.com exchangesınarteducatıon.com

Verdiği dersler:

Anlatı Biçimleri

Atölye görsel sanatlarda gerçek ve kurmaca arasında gidip gelen anlatı biçimlerinin nasıl kullanıldığına, yaratıcı anlatı ve araştırma biçimlerine, belgeselden “mockumentary”ye, karakterler yaratmaya, gündelik hayatı hikayeleştirmeye yönelik bilgiler içermektedir.

Görsel Kültür

Görme eylemine ilişkin bilindik genel geçer kabuller vardır, bazı şeyleri diğerlerine göre daha çabuk algılarız, ya da belli bir noktayı daha iyi görürüz. Bazen göz görüntüleri tamamlar, olaylar arasında bağ kurar, bazen de kişi üzerinde oyunlar oynar. Binlerce görüntünün aktığı, görüntülerle sarmalandığımız bir çağda edilgenliği kıracak nasıl görüntüler elde edebiliriz? Gördüklerimizi ve kendimizi nasıl farklı şekillerde ifade eder ve kurgularız? Aynı şeye bakan insanlar ve makineler nasıl farklı görür ve ifade eder?