Ana içeriğe atla

Sanat üretiminde tanık ile düşleyen arasında köprü kuran Evrim Kavcar, gündelik yaşamın tuhaf ve kırılgan karşılaşma anlarına odaklanır. Önemsiz görünse de akla kılçık gibi takılan anları çalışmak, kişisel ile toplumsal, şiirsel ile politik arasında bir hafızayı harekete geçirir. Mekanlarla hafıza katmanları ve edebiyat üzerinden ilişkilenen çalışmalara vesile olur. Kavcar, lisansını MSGSÜ Heykel Bölümü’nde (2000), Yüksek Lisansını Fulbright bursuyla San Francisco Art Institute’te (2003), Sanatta Yeterlik çalışmasını MSGSÜ’de (2011) tamamlamıştır. 5’inci Sinop Bienalinde, 3üncü Mardin Bienali’nde, PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı’nda, 28'inci Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde, Künstlerhaus Bethanien’da, DEPO, HAFRİYAT, PiST ve Daire Sanat’ta, Berlin Apartman Projesi`nde çeşitli sergi ve video gösterimlerinde yer almıştır. Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde öğretim üyesidir.

www.evrimkavcar.com

Verdiği dersler:

Hassas Sesler

“Kâğıt üzerine aniden düşüp yürüyen örümceğin sesi”
Dinlemenin sanatsal üretimde ve sergileme pratiklerindeki yerini bir dizi egzersiz üzerinden değerlendirmeyi deneyecek ve üç gün sürecek bu atölyede, ses çıkarmama/çıkaramama, dinleme/dinleyememe hallerini  tartışabileceğimiz bir alana sahip olacağız. Sese odaklanmak teması güçlendirir mi?

Oluşturma Dönüştürme Atölyesi

1972’de, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Beuys’un, iki öğrencisiyle birlikte meydandan çöpleri süpürme eylemi, süpürülen çöpler ve süpürgenin kendisiyle birlikte sanat yapıtına dönüşür. “Herkesin bir sanatçı olduğunu söyleyen Beuys” diye yapılan alıntılar,