Ana içeriğe atla

“Küratöryal Üretim ve Sergilerin Oluş Biçimleri” atölyeleri, sergiler tarihinden örnekler üzerinden bir serginin ilgilerini sergi yapma pratiğinde metinsel veya sözel olmayan biçimlerde kat etmenin küratöryal yollarına odaklanıyor. Herhangi bir sergi bağlamında, küratöryal çalışma, sanatçılar, katılımcılar ve ekiple bereber emek verme, yeni yapıt üretim süreçlerinde araştırmayı kolaylaştırma ve diyalog, mekan çalışması yapma, yapıtların mekanla, sergileme birimleriyle, birbirleriyle ve serginin bütünüyle ilişkilerini düşünme, serginin kaynak yapısı dahil koşullarını oluşturma veya tartma, ve hem serginin hazırlık sürecinde hem de sonrasında mümkün kıldığı karşılaşmaları ve bir aradalıkları mesele etme dahil pekçok sorumluluğu kapsar; serginin teması hakkında bir çerçeve sunmak ve seçkiye eğilmek yanında. “Küratöryal Üretim ve Sergilerin Oluş Biçimleri” atölyelerinde, sergiler tarihinden deneyimlere odaklanarak, bir sergi mekanı olarak sera inşa etmek, davetli kolektiflerin sanatçıları davet ettiği bir sergi biçimi, kelebekler için bir sergi fikri, yerleşim planını reddeden bir serginin kurulması, bir mahallenin kullanımda olan çeşitli apartman dairelerine yayılan bir grup sergi tasarlamak, odağı dayanışma olan bir sergi planlamak, evinin mutfağında bir sergi yapmak, ziyaret edilemeyen bir sergi açmak gibi başlıklar etrafında sergilerin biçimsel kararlarının etkileri ve anlamları irdelenecek.

*Atölyelerin süreceği bir hafta boyunca, tercih eden atölye katılımcılarının gruplar halinde ortak çalışmayla birer sergi tasarlaması ve 22 Temmuz’da tasarladıkları sergiyi sunmaları beklenmektedir.

Eğitimciler

Kevser Güler

1983’te İzmir’de doğdu. Endüstri Mühendisliği ve Felsefe okudu. 2003 yılından bu yana metinler, kitaplar, sanat yapıtları ve sergiler üzerine çalışıyor.

Bu atölye aşağıdaki program(lar)ın bir parçasıdır:

Eşikte Birlikte - Sanatçılar Küratörler

17 Temmuz 2023 - 23 Temmuz 2023

Program başvuruları 29 Mayıs 2023 itibayle CultureCivic tarafından alınmaktadır.
Bilgi, başvuru ve kayıt işlemleri için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz:
https://ogrenme-alani.culture-civic.org/atolyeler/atolye?preview_by_id=10&mode=user