Ana içeriğe atla

Spekülatif nematod,
birlikte yaşayabilmek için başka mekansal olasılıklar.

“Bana Bursaphelenchus Xylophilus deyin. Ben küçük, solucan benzeri bir yaratığım, bir nematodum ve zamanımın çoğunu çam ağaçlarının içini kemirerek geçiriyorum. Ama benim dostlarım, yedi denizde yüzen herhangi bir balina avcısı kadar çok yolculuk eder. Benimle takılırsanız size bazı ilginç yolculuklardan bahsedeceğim. Ama bekleyin: kim bir solucandan dünya hakkında bir şeyler duymak ister ki?” Anna Tsing, 2015

Bu atölye, yaşadığımız çevrelerin bugününe dair farklı eleştirel olasılıklar üretmenin peşinde olacak. Bugün yüzleştiğimiz ekolojik, ekonomik, sosyal sorunları üreten yerleşik düşünce ve yapma biçimlerini sorgulamak ve mimarlık araştırmaları yoluyla başka çoklu gerçeklikler önermek istiyoruz. Burada, Nesin Köyü’nün parçası olduğu özgün coğrafi, mekansal, tarihsel, maddi durumlar ile insan-ötesi failliklere hassasiyet gösteren spekülatif bir topografya oluşturacağız. Haritalama ve hikaye anlatma yöntemleri ile eleştirel-yaratıcı çizimler ve maketler üreteceğiz.

Eğitimciler

ASLIHAN ŞENEL

Aslıhan Şenel şu an İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde mimari tasarım stüdyosu yürütücülüğü yapıyor, aynı zamanda kuram ve pratiği bir araya getirmeye çalışan uluslararası dersler, atölyeler, akademik buluşmalar düzenliyor. "Topografik pratikler" olarak

ÖYKÜ ŞİMŞEK

1995 yılında İstanbul’da doğdu. 2014 yılında Vefa Lisesi’nden mezun olarak İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık eğitimine başladı. Lisans eğitimi sırasında 2017-2018 akademik yılını Erasmus+ Programı ile Politecnico di Milano’da geçirdi. Eğitim hayatı boyunca çeşitli ulusal ve uluslararası yarışma ve bienal çalışma grupları içerisinde yer aldı. Halen yüksek lisans eğitimine devam ettiği İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

ELİF ADIGÜZEL

Nesin Art Village Logo

1996 yılında İzmir’de doğdu. 2014 yılında İzmir Buca Anadolu Lisesinden mezun olarak İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık eğitimine başladı. Eğitim hayatı boyunca çeşitli ulusal ve uluslararası atölyelere ve yarışmalara katıldı ve ödüller aldı. Halen yüksek lisans eğitimine devam ettiği İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

Bu atölye aşağıdaki program(lar)ın bir parçasıdır:

Mimarlık Yaz Kampı: Alternatif Pratikler

17 Temmuz 2022 - 23 Temmuz 2022

Nesin Köylerinin eşsiz bağlamında belirlenen program çerçevesinde sorgulamalar, tartışmalar ve atölyelerle soyut düşünme, tartışma ve uygulamalar üzerinden ilerleyecek bir haftalık programda tasarım üzerine disiplinler arası ilişkilenmeler ve ortaklıklar kurmak amacıyla bir araya geliyoruz.