Ana içeriğe atla
27 Eylül 2021 - 2 Ekim 2021
BAŞVURU

Yoğun ilginiz için çok teşekkür ederiz.
Bu program için kontenjanımız dolmuştur.
Gelecek programlarda görüşmek üzere!

Program Bilgileri

Tarihler: 27 Eylül - 2 Ekim

Katılımcı Sayısı: 20

Eğitimciler: 
Fatoş İrwen, Sanatçı
Zeynep Sayın, Sanat Kuramcısı, Öğretim Üyesi
Ezgi Bakçay, Sanat Kuramcısı, Öğretim Görevlisi

Genel Bilgi:
Bu program, Türkiye’de mevcut politik iklim içınde sosyal adalet konusunu sanat üretimi ve sanat kuramları üzerinden birlikte düşünmek üzere bir alan açmaya, sosyal adaletsizliği sanatsal üretim üzerinden sorgulamaya davet eder. Sosyal adalet, cinsiyet, farklılıklar, politik şiddet, insanın iklim ve doğa üzerindeki etkisi, eşitsizlikler, sanatta eleştirel düşünce, gibi konulara değinecek olan atölye, hem günümüz sanatından örnekler sunacak, tartışma ve seminerler içerecek, hem de sanatsal üretim atölyesi üzerinden birlikte üretim ve düşünme sürecine davet edecek.

Amaç:
Sanatta eleştirel düşünce ve sanat üretimi ile politik şiddet konularına yakından bakmayı hedefleyen atölye, sanatsal araştırma ve üretim üzerinden sosyal adalet kavramını beraberce düşünmeyi amaçlar.

Hedef Kitle: 
Sanat üretimi ve sanatsal kuramlarla ilgilenen 17 yaş üstü herkes katılabilir.

Bu program Türk İsveç İşbirliği Birimi tarafından desteklenmektedir.
 

nesinkoyleri.org

nesinistasyon.org

Lecturers

EZGİ BAKÇAY

1980, İstanbul doğumlu Ezgi Bakçay, lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi   İletişim Fakültesi, Sinema Televizyon Bölümü'nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nde yüksek lisansını yaptı. Le Centre européen de sociologie et de science politique de la Sorbonne,  l'Université Paris-Panthéon-Sorbonne, CNRS, EHESS'te araştırmacı olarak bulundu (2011-2012). Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümünde 2019 yılında estetik politik eylem üzerine doktora tez çalışmasını tamamladı.

ZEYNEP SAYIN

1961 İstanbul doğumlu, yazınbilimci, sanat kuramcısı, öğretim üyesi. İstanbul, Salzburg ve Viyana’da yazınbilim, sanat tarihi ve felsefe okudu. İstanbul’da çeşitli üniversitelerde, Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde ve Viyana’da Akademie der Bildenden Künste’de çalıştı. Bir süredir Leipzig’de Hochschule für Grafik und Buchkunst (fahri profesör) ve Linz Sanat Üniversitesi’nde ders veriyor. Mithat Şen ve Bedenyazısı (Kaknüs, 1999), Noli me tangere (Kaknüs, 2000), İmgenin Pornografisi (Metis, 2003) ve Kötülük Cemaatleri (Tekhne, 2016) adlı kitapları var. 

FATOŞ İRWEN

Kürt, Feminist güncel sanatçı. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Yüksek Lisans mezunudur. Sanatsal çalışmalarında cinsiyet, beden politikaları, adalet, ekoloji, din, güç ilişkileri gibi konuları ve bu konuların psikolojik etkilerini irdeler.