Ana içeriğe atla
16 Haziran 2019 - 30 Haziran 2019
BAŞVURU

Amaç: Sesbeden pratikleri ile doğaçlamadan performansa atölyesi, bedeni dinlemek ve mekanla ilişki kurmak üzerine doğaçlama araştırmalar yapılmasını hedefler. Bu doğaçlama araştırmalarından aldığı  ilhamla, katılımcının kendinden doğacak bir performans alanını kurgulaması amaçlanmaktadır. Süreç boyunca  her katılımcı kendisinin ve mekanın ihtiyaçlarını dinleyerek kendi performansını kurgulamaya doğru yönlendirilir.
Ne kadar gerçek o kadar derinde, ne kadar derinde o kadar gerçek atölyesi, kişinin fiziksel ve duygusal beden sınırlarını araştırmak üzere uzun süreli egzersizler yapmasını hedefler. Her gün toplumda günde 4 saat sürecek egzersizlerle katılımcıların git gide daha derin bir farkındalıkla kendileri üzerinde çalışması ve kendi içinden doğandan yola çıkarak bedensel bir performans kurgulaması amaçlanmaktadır. Kendi içlerinde yürüyecek sınır araştırmaları boyunca katılımcılar kendi eşiklerine gidebilmeleri ve oradan yaratıma geçebilmeleri için desteklenir.

Genel Bilgi: Bu program dans ve performans alanında çalışan iki güncel sanatçı (Aslı Bostancı ve Leman Sevda Darıcıoğlu) ile iki küratör (Livia Alexander & Işın Önol) tarafından yürütülecektir. Program bir yandan sesbeden pratikleri, doğaçlama, performans gibi alanlara yönelirken, bir yandan da portfolyo ve mevcut sanatsal projelerin geliştirilmesi, dönüştürülmesi, sanat eleştirisi, güncel sanat kavramları, sergileme gibi alanlarda genç sanatçılara destek verir.


İçerik: Sesbeden Pratikleri bedenimizle, dolayısıyla bizi çevreleyen evrenle daha derin bir bağ kurabilmemizi; aslında hali hazırda kurulu olan bu bağı tekrar hatırlayabilmemizi amaçlıyor. Kendi sesimizi kullanarak bedene dolmak; tüm hücrelerimizle bir ekip olarak yaşadığımızı, bize hatırlatan bir çalışma sağlar. Bu da bizi zihinsel farkındalıktan, bedensel farkındalığa geçiş yapabileceğimiz, daha geniş olasılıkların bulunduğu ve anda olabileceğimiz bir alana davet eder. Bu davet aynı zamanda evrenin davetidir. Her şeyin ses olduğu titreşimler- frekanslar evreninde, bedenimiz de sestir. Bu sesi parlatmak ve genişletmek; onunla ilişki kurmamız ve bedenimizde salıverilmeyi bekleyen seslerin özgürleştirilmesiyle mümkün olabiliyor. Sesbeden pratikleri nefesle, hareketle, sesle bedenin farklı olasılıklarını deneyimleyebileceğimiz egzersizlere, oyunlara ve paylaşımlara alan açıyor.

“Ne kadar gerçek o kadar derinde, ne kadar derinde o kadar gerçek” atölyesini 2018 Eylül’ünde katıldığı Marina Abramovic Enstitüsü tarafından düzenlenen Abramovic metottan egzersizler içeren “Cleaning the house” atölyesinden sonra oluşturan Leman S. Darıcıoğlu, atölyede Abramovic metoddan ilham alır.

Yedi gün, günde 4 saat sürecek olan atölye kısa yönlendirmeler dışında sessizlikte geçecektir. Uzun süreli egzersizler beden duyularını açarken kişinin kendi içine bir dip dalış gerçekleştirir. Sessizlik de bunlar gibi kişinin kendi iç dünyasına dalması ve öz benliğiyle karşılaşması için bir araç olarak kullanılır. İç sesimizin berraklaşması, bize ne söylediğini ne kadar dinlediğimize ve onunla ne kadar kaldığımıza bağlıdır. Olan ile kalmak, yargılamalar ve suçluluk duygularından uzak bir şekilde kendi içimizde bir gözlemci olmak hayatı iç temasımızı ve merkezimizle bağımızı koruyarak yaşama deneyimine kapı aralar.

Tüm bu çalışma sürecine; Leman Sevda Darıcıoğlu ve Aslı Bostancı’nın atölyelerinin birbirine bağlandığı sessiz yürüyüşler eşlik ediyor olacak. Bu sessiz yürüyüşler, ilham kaynaklarımızı, hayal gücümüzü ve yaratıcılığımızı aktive etmeye odaklanan günlük bir pratik olarak uygulanacaktır. Sessiz yürüyüşlerde niyet, olana farklı gözlerle ve merakla bakabilmek, çevremizi sessizlik içerisinde yeni gözlerle algılamaya alan açabilmektir.

− Epilepsi, panik atak gibi rahatsızlığı olan katılımcıların bu bilgileri ve rahatsızlıkları nüksettiği takdirde yapılması gerekenleri atölye öncesinde eğitmenlerle paylaşmaları gerekmektedir.
− Atölye saatlerinde cep telefonları ve saatler toplanacaktır, katılımcıların tüm günü telefon ve saatsiz geçirmeleri teşvik edilir. 
− Saatli ilaç kullanan katılımcılar ilaçlarını ve saat bilgilerini paylaştığı takdirde almaları gereken saatte ilaçları paylaşılacaktır.


Hedef kitle: Lise ve üniversite sanat öğrencileri ile genç sanatçılar.

Ücret: Programın ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil koğuşlar için 2350, çadırlar için 1750 TL'dir. Geziler ücrete dahil değildir. 

Kontenjan: 20 kişi.

daha fazla bilgi için: http://www.nesinkoyleri.org/etkinlik-detay.php?egitimkod=345

Program team

LIVIA ALEXANDER

Küratör ve yazar olan Livia Alexander, Montclair State University’de Sanat ve Tasarım Bölüm Başkanı’dır. Çalışmaları, sanat altyapısı ile yemek ve sanatın kültürel siyaseti, uygarlık, artistik üretim arasındaki ilişkiyi araştırmaya; Ortadoğu ile Güneydoğu Asya’daki güncel sanata odaklanır.

IŞIN ÖNOL

Işın Önol (1977, Türkiye) 2009’dan bu yana bağımsız küratör olarak sergiler ve sanat odaklı çeşitli etkinlikler gerçekleştirmiştir. Viyana’da yaşamaktadır. İstanbul’da 2006-2009 arasında Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde direktor/küratör olarak

ASLI BOSTANCI

MSGSÜ Çağdaş Dans Anasanat Dalı'ndan 2007 senesinde mezun olan Aslı Bostancı aynı sene Viyana Impulstanz Festivali’ne Dancewebber bursu alarak davet edildi. 2009 senesinde Emmanuelle Huyn'nın sanat yönetmenliğinde, Center National de Danse Contemporaine Angers_France (CNDC)

LEMAN SEVDA DARICIOĞLU

Performans Sanatçısı (d.1985, İzmir) İstanbul’da yaşıyor.  Sanatçı enstalasyon, video, fotoğraf gibi diğer disiplinlerle ilgilense de temel olarak performans sanatı alanında üretimini gerçekleştiriyor. Sanat üretim sürecine kendisi üzerinde performatif bir araştırma