Ana içeriğe atla
16 Haziran 2019 - 23 Haziran 2019
BAŞVURU

Atölyenin amacı, çeşitli algoritmalar ve tekniklerle sanat! eseri üreten makineler üretmektir. Atölye giriş seviyesinde olacaktır, ilgili alanlarda herhangi bir deneyim gerekmemektedir.

Öncelikle basit seviyede kodlama bilgisi verilecek, ardından resim, müzik, heykel gibi farklı sanat alanlarında ilham verebilecek örnekler tartışılacak ve benzer örnekler üretilecektir. Ardından bazı örnekler fiziksel yapılara taşınacaktır.

Haftanın sonunda ulaşılmak istenen proje örnekleri aşağıdakiler gibidir.

https://vimeo.com/78771257 
https://vimeo.com/49484255 

https://vimeo.com/166980115

İlham verebilecek çalışmalar:
Musikalisches Würfelspiel 
Sol LeWitt - Plan for Wall Drawing 
Hans Haacke - Condensation Cube 
Tristan Tzara - To make a Dadaist poem

Kavramlar: Demoscene, Hücresel Otomata, Kolmogorov Karmaşıklığı, Fraktal Geometri, Rastgelelik, Gürültü, Markov Zinciri, Ulam Spiral, Jeneratif Sanat (Generative Art), Algoritmik Sanat, Evrimsel Sanat (Evolutionary Art).

Hedef kitle: Matematiği, sanatı ve kodlamayı seven kişiler.

Yaş kriteri: 18 yaş üstü katılımcılar dizüstü bilgisayarlarıyla gelmeliler, bu alanda Türkçe pek kaynak olmadığından kişisel araştırmalar için İngilizce bilgisi zorunlu değil ama faydalı olacaktır.

Ücret: Programın ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil çadırlar için 935 TL, koğuşlar için 1.275 TL'dir. Geziler ücrete dahil değildir.

Kontenjan: 15 kişi.

Eğitmenler: Osman Koç, Bager Akbay

Sorularınız için: Aysen Çoluk (aysencoluk@nesinvakfi.org)

Başvuru: Başvuru formu için tıklayın. Belli aralıklarla başvurular değerlendirilir ve sonuçlar e-postayla iletilir.

Kayıt: Başvuru sonucunuz başvurduğunuz tarihten itibaren 15 gün içerisinde e-posta yoluyla iletilecektir. Ödeme ve kayıtla ilgili tüm işlemler başvurunuz kabul edildikten sonra yapılacaktır.

 

daha fazla bilgi için: http://www.nesinkoyleri.org/etkinlik-detay.php?egitimkod=350

Studios
Program team

BAGER AKBAY

Bager Akbay, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İletişim Tasarımı ve Linz Sanat Üniversitesi’nde Interface Cultures eğitimi aldı. Kara Tiyatro’da aktör ve kuklacı olarak çalışmalar yaptı. 2008’den beri, kendi alanında çeşitli üniversitelerde dersler vermektedir.

Osman Koç

Osman Koç, yaratıcı teknolojist ve sanatçı olarak, teknolojiyi ifade aracı olarak kullanmaktadır. Yönelimini meraklarından alan Koç’un ilgi alanları, sibernetik, yapay zeka, biyosensör, kinetik heykel, duyarlı ışıklandırma, görsel işitsel performans ve