Ana içeriğe atla

Nil İlkbaşaran katılımcı sanat alanında araştırmacı, sanatçı ve üretimci olarak çalışmaktadır.

Kültürel ve doğal değerlere ilgili farkındalık ve sivil katılım oluşturmak amacıyla sosyal içerikli projeler gerçekleştirmektedir. Doğa Arı İnsan ilişkiselliği üzerine anlatılar sunan Arı Aşkına!, Ekolojik Farkındalık ve Sanat Atölyelerini 2017 yılından bu yana Türkiye’nin farklı illerinde ortakları ile birlikte bir kolektif çalışma olarak sürdürmektedir. Birlikte çalıştığı kuruluşlar arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü, Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Sinopale Uluslararası Sanat Bienali, EAP European Academy of Participation, Apimondia , Learning From the Bees Conference, ARTSMAP Connections yer almaktadır. 

Yaşamını ve çalışmalarını 1997-2017yılları arasında Hollanda‘da kurmuş olan Nil, Dutch Art Institute, Arnhem’de MA in Art Praxis ve Gerrit Rietveld Akademisi, Amsterdam’da Güzel Sanatlar eğitimini tamamlamıştır. Sanat pratiğinden önce Kingston University, London PG in Marketing ve İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği programını tamamlamış, uluslararası işletmelerde çeşitli yönetim görevlerinde (1994-2010) bulunmuştur.

Halen Muğla, Bağlıağaç Köyü’nde eşiyle birlikte kurduğu alanda ekolojik tarım, doğal arıcılık, vermikültür ve döngüsel yaşam biçimleri üzerine araştırmalarını sürdürmektedir.

 

 

 

nililkbasaran.com ariaskina.org

Verdiği dersler:

ARI AŞKINA! EKOLOJİK FARKINDALIK VE SANAT

20 Eylül 2021 - 25 Eylül 2021
Bu çalışma arı, doğa ve insanın karşılıklı ilişkilerini, dayanışmalarını ve yaşam alanımıza etkilerini konu edinir. Arıdan yola çıkarak doğadaki ilişkiselliğe daha yakından bakmaya ve bu bağlamda geleceği şekillendirirken insanın rolü̈ ne olmalı? sorusunu birlikte araştırmaya davet eder. Altı günlük bir kolektif çalışma sürecinde katılımcıların çizim, fotoğraf, kolaj ve kısa metinleri ile oluşturulacak bir bilgilendirme posteri hazırlanacaktır. Posterin basılı birer kopyası çalışmanın sonunda birer ‘bilgi poleni” olarak katılımcılara verilecektir.