Ana içeriğe atla

Başak Şenova küratör ve tasarımcıdır. Edebiyat ve grafik tasarım eğitimi gördü. Bilkent Üniversitesi’nde grafik tasarım alanında yüksek lisans (1995); sanat, tasarım ve mimarlık alanında doktora (1999) yaptı. Amsterdam’daki De Appel Vakfı’nın 7. Küratöryel Eğitim Programı’nı tamamladı. NOMAD’ın kurucu üyelerinden; “Upgrade!İstanbul”u ve “ctrl_alt_del” işitsel sanat projelerini geliştirenlerden biridir. Çeşitli üniversitelerde öğretim üyesi olarak çalıştı. Flash Art International’ın da Türkiye muhabiri ve ibraaz.org’un sürekli editörlerinden biridir. Kıbrıs’ta “UNCOVERED” projesinin ve 2013’te Bosna-Hersek’te D-0 ARK Underground 2. Çağdaş Sanat Bienali’nin eşküratörlüğünü yürüttü. ACM tarafından Vancouver’da düzenlenen “SIGGRAPH 2014”ün sanat galerisi başkanı, Kudüs Sergisi VII (Jerusalem Show VII) ve Helsinki Fotoğraf Bienali 2014’ün küratörüdür. 53. Venedik Bienali’nde Türkiye Pavyonu’nun, 56. Venedik Bienali’nde ise Makedonya Pavyonu’nun, 2016'da ise Midilli'de Geçiş Çizgileri sergisinin küratörlüğünü yaptı.

http://basaksenova.com/nsk/

Verdiği dersler:

Mekan Kurgulamak: algı, düşünce, tasarım, sergi, çağdaş sanat

Bir haftada tamamlanacak şekilde tasarlanmış olan bu atölye çalışması, mekanla ve çevremizle olan ilişkimizi çağdaş sanat sergileri kurgulama süreçleriyle irdelemeyi amaçlar. Düşünce geliştirme pratikleri, tasarım ilkeleri, küratöryel yaklaşımlar bu atölye çalışmasının konularını şekillendirirken, araştırma, analiz yapma yöntemleri ve eleştirel düşünce izlenecek rotaları belirleyecektir. Bu atölye çalışması çeşitli görsel malzemeyle sunulan örnekler ve onların analizi üzerinden ilerleyecektir.

Mekan Kurgulamak: algı, düşünce, tasarım, sergi, çağdaş sanat

Bir haftada tamamlanacak şekilde tasarlanmış olan bu atölye çalışması, mekanla ve çevremizle olan ilişkimizi çağdaş sanat sergileri kurgulama süreçleriyle irdelemeyi amaçlar. Düşünce geliştirme pratikleri, tasarım ilkeleri, küratöryel yaklaşımlar bu atölye çalışmasının konularını şekillendirirken, araştırma, analiz yapma yöntemleri ve eleştirel düşünce izlenecek rotaları belirler. Bu atölye çalışması çeşitli görsel malzemeyle sunulan örnekler ve onların analizi üzerinden ilerler.