Ana içeriğe atla

Almıla Akdağ Salah, University of California, Los Angeles (UCLA)'de Sanat Tarihi Bölümünde yaptığı doktora çalışmasında tekno-bilim sanatı ve bu sanat akımının sanat tarihindeki yerini irdeledi. UCLA'de Dijital Beşeri Bilimler konusunda verilen ilk burslardan birini aldı. Doktorasını bitirdikten sonra Virtual Knowledge Studio (KNAW)'de  Knowledge Space Lab projesine dahil oldu. Bu projede bilim haritalarını çıkaran yeni bilim alanlarından biri olan Bilimetri konusunda çalıştı. Bu projeden sonra Almila Amsterdam Üniversitesi'nin Yeni Medya Çalışmaları Bölümünde Digital Methods Initiative araştırma grubuna dahil oldu. 2011 yılında NWO (Netherlands Organisation for Scientific Research) tarafından verilen Veni bursu ile deviantArt isimli sosyal sanat platformunun sosyal ağ analizini irdeledi. Bu konuda Lev Manovich (Software Studies Initiative), Albert Ali Salah (Boğaziçi Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü), Nicu Sebe (University of Trento, Department of Informatics) ile çalışmaya devam etmektedir. KNOWeSCAPE isimli FP7 COST projesinin komite üyelerindendir. Sehir Üniversitesi İletişim Fakültesinde doçent olarak çalışmaktadır.

Webpage Webpage

Verdiği dersler:

Sosyal (Medya'da) Hafıza/sızlık

Geçen zamanı, haftanın günlerini, ayları, mevsimleri nasıl öğrendiğinizi hatırlıyor musunuz? Bu derste, ilk iş olarak konuşmayı ve yaşanmışlıkları ilk defa anlatmaya çalıştığınız çocukluk anılarınızı canlandıracağız. Anılar nasıl oluşur, nasıl saklanır, nasıl tekrar tekrar kurgulanır sorularında vakit geçirdikten sonra kişisel hafızadan toplum hafızasına geçeceğiz. Toplumsal bellek nasıl oluşur, nerede saklanır, neden arşivlenir sorularını bir dönemin unutulmuş teknolojileri ve aletleri ile harmanlayarak günümüze varacağız. 21.

Endüstri Devriminden Büyük Veri’ye Görsel Kültür

Bu ders dizisinde Endüstri Devrimi ile birlikte başlayarak görme duygusunun 19. ve 20. yüzyıllarda sanatçılar, psikologlar, bilişsel bilimciler ve bilgisayar bilimcileri tarafından nasıl irdelendiğine değineceğiz. Görme duygusunun batı dünyasında tuttuğu yeri, görme teorilerini, görme pratiklerini, görselliğin günümüzdeki yerini araştırmak için başlangıç (ve bitiş) noktamız Görsel Kültür Çalışmaları’nın neden ve nasıl ortaya çıktığı olacak.