Ana içeriğe atla

1982’de Saraybosna, Bosna-Hersek’te doğdu. 2007 Yılında Saraybosna Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi, Baskı Resim Bölümü’nden mezun oldu ve 2013 yılında, Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi ve İnsan Hakları konusunda Saraybosna ve Bologna Üniversiteleri’nden yüksek lisans derecesi aldı.                                 

Jušić, 100’den fazla uluslararası sergide yer aldı (Manifesta 8, Murcia, Spain; Videonale, Kunstmuseum Bonn, Germany; Image Counter Image, Haus der Kunst, Munich, Germany, Balkan Inisght, Pompidou Center, Paris). Birçok sanatçı rezidans programına (ISCP, New York; Kulturkontakt, Vienna; i.a.a.b. Basel, Museums Quartier, Vienna) ve çok sayıda panel, çalıştay ve konferansa katıldı. 2010 yılında, 2010 yılı genç Boşnak sanatçıları için verilen Genç Görsel Sanatçı Ödülü’nü, 2011 Yılında Henkel Genç Sanatçı (CEE) Ödülü’nü ve 2013 yılında Belgrad Ekim Salonu Özel Ödülü’nü kazandı. Jušić’in çalışmaları birçok özel ve kamu koleksiyonunda yer almakta. Jušić, 2010 yılından beri kurucu ortağı olduğu Crvena Kültür ve Sanat Derneğinde kültür projeleri üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca, Bosna-Hersek ve Yugoslavya Kadınlarının Antifaşist Mücadelesi Online Arşivi’nin yaratıcılarından biridir.

Adela Jušić

Verdiği dersler:

LİNOLYUM BASKI ATÖLYESİ

Katılımcılarla ilk olarak, baskı medyumunun ne olduğu, tarihi, öğeleri ve günümüzde hangi tekniklerin kullanıldığı tanıtılır. İlk, sanatçıyla beraber linol baskısı yapılacak görseller oluşturulur. Ardından, grup, çizimleri linolyuma aktarmak üzerinde