Ana içeriğe atla
3 Temmuz 2017 - 9 Temmuz 2017

Anlamak doğal ve normaldir, yanlış anlamak doğal değildir ve anormaldir. Açıklama gerektiren, durup düşünmemize neden olan, zihni harekete geçiren, bilinçli bilgi oluşturma sürecini başlatan yanlış anlamadır. [...] Yanlış anlamalar çok sayıdadır, hepsi spesifik ve farklıdır ve çoğul olarak düşünülebilir ve düşünülürler. [...] Bilgi işte bu meydan okumadan doğar. Bilgi gedik, parçalanma, yanlış anlama noktasından öğrenilir. (Zygmunt Bauman, Postmodern Etik)

 

Bu atölye, katılımcıların her birinde 1 gün geçirecekleri 3 farklı modüle dahil olmalarını, her modülde farklı mekânsal deneme/düşünme biçimleri (ZAMAN, ÖLÇEK, BAKIŞ) geliştirmelerini amaçlar. Bir karşılaşma durumu olarak atölye, melez/alternatif kavrayışlar aracılığıyla anlamayı, anlarken yapmayı hedefler. Atölye modülleri, PARÇA-BÜTÜN ilişkilerini farklı yöntem ve araçlarla sorgulayan günlük parçalı üretimler kurgular. Her günün sonunda deneyim ve üretimlerini paylaşmak üzere bir araya gelen gruplar, parçalardan bütünler oluşturmaya doğru ilerler. 

Studios

Fragment&Whole

Anlamak doğal ve normaldir, yanlış anlamak doğal değildir ve anormaldir. Açıklama gerektiren, durup düşünmemize neden olan, zihni harekete geçiren, bilinçli bilgi oluşturma sürecini başlatan yanlış anlamadır. [...] Yanlış anlamalar çok sayıdadır, hepsi spesifik ve farklıdır ve çoğul olarak düşünülebilir ve düşünülürler. [...] Bilgi işte bu meydan okumadan doğar. Bilgi gedik, parçalanma, yanlış anlama noktasından öğrenilir. (Zygmunt Bauman, Postmodern Etik) Bu atölye, katılımcıların her birinde 1 gün geçirecekleri 3 farklı modüle dahil olmalarını, her modülde farklı mekânsal deneme/düşünme biçimleri (ZAMAN, ÖLÇEK, BAKIŞ) geliştirmelerini amaçlar. Bir karşılaşma durumu olarak atölye, melez/alternatif kavrayışlar aracılığıyla anlamayı, anlarken yapmayı hedefler. Atölye modülleri, PARÇA-BÜTÜN ilişkilerini farklı yöntem ve araçlarla sorgulayan günlük parçalı üretimler kurgular. Her günün sonunda deneyim ve üretimlerini paylaşmak üzere bir araya gelen gruplar, parçalardan bütünler oluşturmaya doğru ilerler.
Program team

Başak Özden

1985, Ankara. Öğr. Gör., Maltepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü. Doktora, Mimari Tasarım-İTÜ (2014 - devam ediyor) 

 

İrem Uslu

1985, Ankara. Öğr. Gör., Sakarya Üniversitesi Mimarlık Bölümü. Doktora, Mimarlık-ODTÜ (2012 - devam ediyor)